روند تبدیل دانه‌های روغنی به روغن روند تبدیل دانه‌های روغنی به روغن

روند تبدیل دانه‌های روغنی به روغن

روغن‌ها در کنار پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها اجزای اصلی رژیم غذایی را تشکیل می‌دهند. روغن‌ علاوه بر تامین انرژی، بستری مناسب برای جذب ویتامین‌های محلول در چربی فراهم می‌آورد و اسیدهای چرب ضروری که بدن قادر به ساخت آنها نیست را تامین می کنند. اکثر چربی ها و روغن های نباتی پس از انجام فرآیندهای لازم و خارج کردن ناخالصی‌ها توسط کارخانجات روغن کشی و تصفیه، تهیه و در بسته بندی‌های متناسب با نوع محصول عرضه می شوند.

شرکت مارگارین با تولید محصولات روغنی متنوع با نام های آفتاب، خروس و آفتاب طلایی همواره نیاز و سلیقه جامعه را در رابطه با محصولات روغنی در نظر داشته و سعی دارد تا علاوه بر تامین خواسته‌های مصرف‌کنندگان آگاهی آنها را در رابطه با روند تولید محصولات و موضوعات مرتبط با سلامت بالا ببرد. به همین دلیل در اینجا به ارائه‌ی توضیحاتی اجمالی در خصوص روند و نحوه‌ی تبدیل اصولی دانه‌های روغنی به روغن می پردازیم.

بزرگترین منبع روغن‌های نباتی گیاهان یکساله نظیر سویا، ذرت، پنبه، بادام زمینی و منابع دیگر گیاهان مثل پالم، زیتون و نارگیل هستند. دانه‌های روغنی پس از برداشت به کارخانجات روغن کشی انتقال می یابند، در آنجا از دانه‌ها نمونه برداری شده و درصد رطوبت، آشغال و دانه فاسد تعیین و در صورت مرغوبیت محصول تخلیه می‌شود. از آنجاکه رطوبت بالای دانه موجب پایین آمدن کیفیت روغن و کاهش زمان ماندگاری می شود لذا قبل از انبار کردن، دانه‌ها خشک و تمیز می‌شوند.

در مرحله بعد دانه های روغنی برای روغن کشی آماده می شوند که شامل قسمت های توزین، خرد کردن، و سپس تخریب دیواره سلول های روغنی در دو مرحله پختن و پرک کردن است، این مرحله جهت نرم کردن دانه‌ها و سهولت آزادسازی روغن صورت می‌گیرد پس از آماده سازی، روغن کشی به دو شکل مکانیکی و به واسطه‌ی حلال انجام می گیرد.

در روش مکانیکی دانه‌های روغنی که از قبل نرم و آماده شده‌اند، توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک، تحت فشار بالا قرار می گیرند که این امر موجب آزاد سازی روغن از آنها می شود. استخراج روغن با حلال روش دیگری است که برای دانه هایی با محتوای روغنی کم انجام می پذیرد. بادام زمینی، برزک و بسیاری از دانه های روغنی که روغن زیادی دارند، باید ابتدا توسط دستگاه‌های پرس به روش مکانیکی روغن گیری شوند سپس باقیمانده‌ی روغن آنها توسط حلال جدا شود. روغن کشی با حلال شامل دستگاه‌هایی به نام اکسترکتور، دستگاه تقطیر و بازیابی حلال می شود. در قسمت اول دانه های روغنی از قبل آماده شده در خلاف جهت حلال حرکت می کنند که این امر موجب آزادسازی روغن از آنها می شود سپس در برج‌های تقطیر حلال از روغن جدا شده و در مرحله نهایی، حلال بازیابی و از دستگاه خارج می‌شود. پس از استخراج روغن در کارخانجات روغن کشی، روغن‌ها توسط تانکرهای مخصوص به کارخانجات تصفیه فرستاده می شوند.

تصفیه فرآیندی برای خارج کردن ناخالصی از روغن خام است. وجود ناخالصی در روغن سبب تیرگی، کف کردن یا دود کردن، تشکیل رسوب هنگام حرارت دادن روغن، کاهش پایداری روغن در برابر فساد و سایر فرآیندهایی می شود که موجب پایین آمدن کیفیت روغن می‌شوند. لذا ضروري است كه روغن‌ها قبل از مصرف تحت فرآيند پالايش و تصفيه قرار گيرند تا كليه ناخالصي‌ها و تركيبات مضر از آنها جدا شوند. فرآيند تصفيه روغن شامل مراحل صمغ گيري، خنثی‌سازی ( شامل بخش هاي خنثي سازي ، شستشو و خشك كردن )، بی‌رنگ كردن و بی‌بو كردن است. بسته به نوع روغن توليدي و كاربرد آن مراحل ديگري نظير هيدروژناسيون ، پست بليچ و زمستانه كردن نيز در طی فرآيندهای تصفيه انجام می‌پذيرد.

• صمغ گیری: هدف از عمليات صمغ گيري جداسازي تقريباً كامل فسفاتيد‌ها و ساير صمغ‌ها از روغن خام است. صمغ‌ها در حالت خشك ( بدون آب ) در روغن خام محلول هستند اما بر اثر جذب آب به صورت تركيبات نامحلول در روغن ته نشين مي شوند و در این مرحله با سرد کردن روغن، این ترکیبات را جدا می کنند.

• خنثی سازی: در این مرحله اسیدهای چرب آزادی که از زمان برداشت و نگه داری در درون روغن ایجاد می شوند، جدا می‌شوند.

• بي رنگ كردن ( رنگبري): رنگ بري به فرآيندي گفته مي شود كه در آن تركيبات عامل رنگ به همراه برخي ناخالصي هاي ديگر از روغن جدا می شوند. در این روش از نوعی خاک به نام خاک رنگ‌بر استفاده می شود. علاوه بر جداسازی ترکیبات رنگ دهنده، فلزات سنگین، باقی مانده صمغ ها و دیگر ناخالصی‌ها نیز جدا می شود.

• پست بلیچ: پست بلیچ برای حذف کامل نیکل و دیگر فلزات سنگین موجود در روغن انجام می‌پذیرد.

• بی بو کردن: روغن‌ها و چربي‌هاي خام داراي بو و طعم نامطلوبي هستند كه براثر عوامل مختلفي از جمله فعاليت آنزيم‌هاي موجود در دانه و ميوه روغني ايجاد شده اند علاوه بر اين در طي زمان نگهداري، فرآيندهاي مختلف و حمل و نقل نيز ممكن است تركيبات نامطلوبي كه داراي بو و طعم نامناسب هستند در روغن به وجود آمده باشند.

• دیگر مراحل شامل، زمستانه کردن برای جلوگیری از کدر شدن روغن زمانی که در یخچال قرار می گیرد می باشد. پس از تصفیه روغن‌ها متناسب با مصارف مختلف خانگی و مورد نیاز صنایع غذایی بسته بندی شده و به مراکز مختلف ارسال می شوند.

شرکت مارگارین با همکاری شرکت های زرین‌پخش و به‌بخش محصولات خود را علاوه بر تهران به 28 استان دیگر ارسال می کند، به علاوه محصولات آفتاب به کشورهای منطقه نیز صادر می شوند. لذا مارگارین به عنوان اولین و قدیمی‌ترین شرکت ایرانی در زمینه تولید محصولات روغنی علاوه بر تامین روغن مصرفی خانوار، روغن مورد نیاز صنایع غذایی را در انواع بسیار متفاوت و مطابق با خواسته‌ی آن‌ها فرموله کرده و در اختیارشان قرار می دهد تا بتواند نقش خود را در تولید صنایع غذایی سالم ایفا کند.

تاریخ : 1396/03/27

سایر مقالات