رژیم غذایی افزایش وزن رژیم غذایی افزایش وزن

رژیم غذایی افزایش وزن

امروزه داشتن وزن ایده‌آل دغدغه‌ی بسیاری از افراد و حتی خانواده‌ها است. بسیاری از تبلیغات تلویزیونی، مجلات و رسانه‌های اجتماعی به این موضوع پرداخته و روش‌هایی را برای رسیدن به اندام ایده آل معرفی می‌کنند. اما نکته‌ی حائز اهمیت در این رابطه این است که همچون چاقی بیش از حد، لاغری مفرط نیز آزاردهنده بوده و علاوه بر ظاهر ناپسند بروز انواع بیماری‌ها را در پی خواهد داشت. تیم تحقیقاتی مارگارین، قدیمی‌ترین شرکت روغن‌های گیاهی در ایران با نگاهی جامع به مشکلات مرتبط با سلامت و تغذیه‌ای جامعه ایرانی در این مقاله به ارائه‌ی روش‌هایی موثر و کاربردی برای چاقی می‌پردازد.

لاغری مفرط با کاهش حجم عضله، تراکم استخوان، ریزش مو، پوست خشک و شکننده، کاهش توان تولید مثلی و عملکرد جنسی، کاهش قدرت ایمنی بدن و ... همراه است. همچنین در افراد کم وزن، غالباً مقدار بافت چربی بسیار کاهش می‌یابد. باید توجه داشت که بافت چربی به عنوان یک غده درون ریز عمل کرده و نقش مهمی در ترشح برخی هورمون‌ها و واسطه‌های ایمنی دارد. از این رو کاهش بیش از حد آن می‌تواند فرد را مستعد اختلالات هورمونی کند.

داشتن برنامه غذایی مدون و متناسب در راستای افزایش وزن و رسیدن به محدوده‌ی نرمال می‌تواند بسیاری از مشکلات مرتبط با لاغری را درمان کند. برنامه غذایی که حاوی غذاهای کم حجم اما پرکالری باشد می‌تواند ضمن به تعویق انداختن حس سیری مقدار کالری بیشتری را به فرد برساند. البته توجه به این نکته ضروری است که افزایش وزن در افراد لاغر در راستای حفظ سلامتی آن‌ها است و نباید با خوردن مقدار زیاد غذاهای پرچرب مثل سس مایونز، کره، و انواع شیرینی‌های خامه‌ای سلامتی فرد را به خطر انداخت. علاوه براین توجه به نکات زیر می‌تواند در رسیدن به وزن ایده‌آل کمک کند:

  • جهت تحريك اشتها، از انواع چاشني‌ها در طبخ غذاها استفاده كنید و از ترشی، لیمو ترش، نارنج، سیر و پیاز به منظور افزایش میل و اشتها همراه با غذا استفاده کنید.
  •  ساده‌ترین راه برای افزایش وزن که غالبا به آن کم توجهی می شود، داشتن خواب کافی است. 8 ساعت در روز را بدون دغدغه به خواب اختصاص دهید.
  •  علاوه بر وعده‌های اصلی حتماً از 2تا 3 میان وعده نیز استفاده کنید. انواع کیک، میوه‌ها و خشکبار شامل ( انواع برگه‌ها، کشمش، توت خشک، انجیر خشک) را می‌توانید در فواصل بین غذاها استفاده کنید.
  •  از سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی، ذرت، نخود فرنگی، کدوحلوایی، لبو و شلغم در انواع غذاها و یا میان وعده‌ها استفاده کنید.
  •  به غذاخوردن به چشم دارو نگاه کنید . بدانید که این تنها و موثرترین راه برای رسیدن به اندامی ایده‌آل است و با بهانه‌هایی همچون میل ندارم، غذا را دوست ندارم و غیره از خوردن غذا امتناع نکنید
  •  حفظ تنوع در وعده‌های غذایی و توجه به غذاهایی که بیشتر به آن‌ها تمایل دارید می‌تواند در خوردن غذای بیشتر به شما کمک کند.
  •  استفاده از روغن‌ها در ترکیب با آبلیو یا نارنج می‌تواند ضمن خوش‌طعم کردن سالادها به افزایش کالری دریافتی نیز کمک کند. روغن‌های گیاهی می‌توانند بهترین انتخاب باشند، چراکه ضمن بالابردن کالری با داشتن اسیدهای چرب مفید و ضروری امگا 3، 9 و 6 به حفظ سلامتی نیز کمک کند. روغن کانولای آفتاب، روغن مایع مخلوط آفتاب و روغن آفتابرگردان آفتاب تهیه شده از دانه‌های گیاهی انتخاب مناسبی برای این نوع رژیم های غذایی است.
  •  داشتن فعالیت بدنی و دوری از بی‌تحرکی می‌تواند ضمن بالا بردن روحیه به افزایش اشتهای شما نیز کمک کند. به همین جهت پیش از صرف غذاهای اصلی نیم ساعت پیاده‌روی کنید.

وزن ایده آل علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و ایجاد حس خوشایند در فرد، از عوامل اصلی حفظ سلامت به شمار می‌آید. کاهش یا افزایش بیش از حد وزن چالشی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند و با توجه به دانش روز دنیا قوی‌ترین و مؤثرترین راهکار حل آن برنامه غذایی صحیح است و بهترین روش‌های دارویی و درمانی تنها می‌توانند به عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی کارآمد باشند.

تاریخ : 1396/07/23

سایر مقالات