تغذیه و بارداری تغذیه و بارداری

تغذیه و بارداری

ﺗﻐﺬﻳﻪ ﺻﺤﻴﺢ ﺍﺯ ﺍﺭﻛﺎﻥ ﺍﺻﻠﻰ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺳــﺎﻟﻢ بوده که ﺩﺭ ﺑﺮﺧﻰ ﺍﺯ دوران‌ زندگی، ﺍﻫﻤﻴﺖ ﺑﻴﺸــﺘﺮﻯ می‌یابد. دوران بارداری و شیردهی از حساس‌ترین دوران زندگی یک زن به شمار می‌رود. مراقبت‌ها و حساسیت‌هایی که در این دوران وجود دارد به‌منظور حفظ سلامت مادر و جنین انجام می‌شود. باید توجه داشت که ﺗﻐﺬﻳــﻪ پیش و حین ﺑــﺎﺭﺩﺍﺭﻯ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺑﺮ ﺭﻭﻧﺪ ﺑــﺎﺭﺩﺍﺭﻯ و سلامت جنین در کودکی، نوجوانی و سال‌های بعد از آن ﺩﺍﺭﺩ. برای مثال تغذیه نادرست در دوران بارداری موجب توقف رشد قدی و لگن نوزاد در سال‌های بعد می‌شود.

متخصصین مارگارین به عنوان اولین و باسابقه‌ترین واحد تولیدکننده روغن‌های مایع گیاهی همواره نسبت به بهبود سطح سلامت جامعه و ارتقای سطح زندگی مردم با کمک افزایش آگاهی، حساس هستند. از این رو با توجه به اهمیت تغذیه در دوران بارداری و ضرورت افزایش آگاهی زنانی که قصد بارداری دارند، در این مقاله راهنمایی‌هایی کلی برای آشنایی با تغذیه صحیح در دوران بارداری ارائه می‌دهند.

در وهله اول داشتن وزن مناسب پیش از اقدام به بارداری می‌تواند تأثیری مهم و جدی بر روند بارداری و وضعیت جنین داشته باشد. رژیم‌های غذایی سخت و طولانی با کم کردن مقدار مواد غذایی ذخیره‌شده و کاهش درصد چربی بدن می‌تواند به طور مستقیم شانس باروری را کاهش دهد. به طوریکه اگر درصد چربی بدن به کمتر از 22% برسد، اختلال تخمک‌گذاری و کاهش احتمال باروری را در پی دارد. از سویی دیگر اضافه‌وزن و چاقی نیز با افزایش احتمال بروز دیابت بارداری و ناهنجاری جنینی همراه است. دریافت کافی ویتامین D و داشتن سطح استانداردی از آن در خون تأثیر به سزایی در بهبود قدرت باروری هر دو جنس دارد. به‌طورکلی متخصصین توصیه می‌کنند، پیش از اقدام به بارداری از مصرف دخانیات و الکل خودداری کرده و با داشتن رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصص تغذیه و انجام فعالیت‌های بدنی منظم، خود را به وزن نرمال برسانید. همچنین لازم است تا پس از انجام آزمایش خون و بررسی‌های بالینی، کمبودهای احتمالی ریزمغذی‌ها بررسی و پیش از بارداری برطرف شود. در ادامه به برخی توصیه‌های مهم پیش و در حین بارداری اشاره‌ می‌شود:

ﺑﺮﺧﻰ ﺍﺯ توصیه‌های ﻣﻬﻢ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ:

  • حفظ تنوع و تعادل در برنامه غذایی و اطمینان از دریافت تمام گروه‌های غذایی حائز اهمیت است.
  • ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳــﺖ ﺑﺮﻧﺞ را به صورت مخلوط با حبوبات در غالب عدس‌پلو، لوبیاپلو، ﻋﺪﺳﻰ ﺑﺎ ﻧﺎﻥ ﻭ ﺧﻮﺭﺍﻙ ﻟﻮﺑﻴﺎ ﺑﺎ ﻧﺎﻥ، مصرف کنید، چراکه منبع پروتئین خوبی برای خانم‌های باردار است.
  • درصورتی‌که به شیر حساسیت داشته یا دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، از مشابه آن مثل ماست یا دوغ استفاده کنید.
  • هنگام خوردن سبزیجات، آن‌ها را به دقت شسته و ضدعفونی کنید و دقت کنید که قرار دادن طولانی‌مدت آن‌ها در معرض آفتاب یا درون آب زیاد موجب از دست رفتن ویتامین‌ها و املاح می‌شود.
  • ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻣﻐﺰﻫﺎ ﻣﺜﻞ ﭘﺴــﺘﻪ، ﺑﺎﺩﺍﻡ، ﮔﺮﺩﻭ، ﻓﻨﺪﻕ، ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺧﻮﺏ ﭘﺮﻭﺗﺌﻴﻦ ﻭ ﺁﻫﻦ ﻫﺴــﺘﻨﺪ ﻭ می‌توانند به‌عنوان ﻣﻴﺎﻥ ﻭﻋﺪﻩ مورد استفاده قرار گیرند (ترجیحاً ﺍﺯ ﻧﻮﻉ ﺧﺎﻡ ﻭ کم‌نمک آن‌ها ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛنید).
  • خوردن ماهی و روغن‌های گیاهی با تأمین امگا 3 و 9 مورد نیاز به تکامل مغز و چشم جنین کمک می‌کند.
    • بارداری سالم، جنین سالم و کودک سالم تضمین‌کننده آینده‌ای با جوانانی پویا و سالم است؛ کمبودهای تغذیه‌ای در این دوران صدماتی را تا بزرگ‌سالی بر جای می‌گذارد. ضمن توجه به موارد ذکرشده در بالا کاهش مصرف نمک، کربوهیدرات‌های ساده و انتخاب روغن مناسب در سلامتی مادر و جنین بسیار اثرگذار است. روغن‌های گیاهی آفتاب شامل روغن آفتابگردان، کانولا و مایع مخلوط از بهترین دانه‌های روغنی تهیه ‌شده که ضمن کمک به سلامت قلب و عروق با تأمین اسیدهای چرب غیراشباع علاوه بر اثرات ضدالتهابی، در شکل‌گیری مغز و چشم جنین نیز مؤثر است. داشتن برنامه غذایی سالم را از سنین کم آغاز کنید.

تاریخ : 1396/08/13

سایر مقالات