کنترل استرس و اضطراب کنترل استرس و اضطراب

کنترل استرس و اضطراب

استرس و اضطراب در زندگی امری عادی است که همه افراد با آن دست به گریبان هستند که البته مقدار کم آن به‌عنوان عامل محرک موجب سریع‌تر انجام شدن کارها و دوری از رخوت و بی‌برنامگی می‌تواند نقشی مثبت در زندگی افراد داشته باشد؛ اما در صورتی که این اضطراب همیشگی باشد و به‌طور پیوسته اعمال و تصمیمات زندگی را تحت تأثیر قرار دهید می‌تواند خطرناک شده و کیفیت زندگی فرد را شدیداً کاهش دهد. از سویی دیگر این نوع اضطراب، اثرات مخرب روحی و جسمی با خود به همراه دارد و فرد را مستعد انواع امراض می‌کند.

زندگی صنعتی و پرسرعت امروز، خود عاملی برای تشدید اضطراب و استرس است و ازاین‌رو متخصصان شرکت مارگارین، با توجه به اهمیت این موضوع بر آن شدند تا در این مقاله به‌صورت کوتاه و کاربردی به راه‌های پیشگیری و مقابله با استرس اشاره کنند.

  • نفس عمیق بکشید و به الگوی تنفس خود دقت کنید، با این کار ذهن خود را از موضوعی که آزارتان می‌دهد دور کرده و بر چیز دیگری تمرکز می‌کنید؛ همچنین با این کار ضربان قلب آرام‌تر می شود که در کنترل استرس مؤثر خواهد بود.
  • برای پیشگیری از وقوع اضطراب و استرس، برای کارهای خود برنامه‌ریزی کنید و کارها را مطابق با برنامه پیش ببرید. این امر از وقوع اتفاقات پیش‌بینی‌نشده که خود عامل نگرانی هستند جلوگیری می‌کند.
  • آنچه را که موجب نگرانی و آشفتگی در شما می‌شود را یادداشت کنید و بر اساس اولویت به انجام آن‌ها رسیدگی کنید. این کار از آشفتگی ذهن کاسته و با ارائه راه‌حل، برطرف کردن مشکل را میسر می‌سازد.
  • به خاطر داشته باشید که اتفاقات، در اکثر اوقات بهتر از آنچه ما تصور می‌کنیم پیش خواهد رفت و بسیاری از مواردی که نگران وقوع آن‌ها هستیم، هرگز اتفاق نمی‌افتد.
  • بهتر است بپذیرید که در مورد بعضی امور، کنترل اوضاع از دست شما خارج است و نمی‌توانید مانع از رخ دادن آن‌ها شوید، پس نگرانی بیهوده نمی‌تواند مشکلی را حل کند. این اتفاقات را به مرور زمان واگذار کنید.
  • با دوستان و آشنایانی که به شما حس بهتری می‌دهند رفت‌وآمد کرده و وقت بگذرانید. با این کار می‌توانید از افکار منفی دور شده و انرژی خود را صرف امور مثبتی که برایتان خوشایند است، نمایید.
  • فعال باشید و روز خود را با انجام کارهای مختلف پرکنید. بیکاری با کسالت همراه است و به دنبال آن انواع افکار ناراحت‌کننده به سراغ فرد می‌آید که او را متشنج و مضطرب می‌کند. این موضوع به این معنا نیست که زمان استراحت خود را محدود کنید. بی‌خوابی و کار زیاد خود عاملی برای آشفتگی و تشویش است.

به‌طور کلی میزان استرس در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است موقعیتی که برای شما استرس‌زا است، برای فرد دیگری ساده و معمولی باشد. پس بدانید که شناخت عوامل استرس‌زا در هر فرد متفاوت است و بستگی به عوامل متعددی همچون شرایط محیطی، نحوه زندگی، سطح دانش و... دارد، از سویی یافتن مناسب‌ترین و کارآمدترین راه کنترل استرس و اضطراب نیز امری فردی است که لازم است مورد توجه ویژه قرار گیرد.

در نهایت فراموش نکنید که سلامتی و آرامش شما، مهم‌تر از هر چیز دیگری است، پس اولویت همیشه شما هستید. شرکت مارگارین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین برندهای فعال در بازار صنایع غذایی کشور، با تولید انواع روغن‌های مایع گیاهی آفتاب همواره دغدغه سلامتی مردم کشورمان را داشته و با ارائه محصولاتی سالم، سعی می‌کند تا برای تحقق آرمان فردای سالم ایران‌زمین گام بردارد. از این رو در کنار تولید روغن‌های مایع مورد نیاز صنف و صنعت آفتاب به صورت کاملاً تخصصی با ارائه راهکارهایی آگاهی‌دهنده با هدف ارتقا سطح دانش عمومی، در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت شرکت مارگارین جای دارد.

تاریخ : 1396/10/16

سایر مقالات