هيات تجاري اتحاديه اروپا از قديمي ترين كارخانه روغن نباتي ايران بازديد كرد

هيات تجاري اتحاديه اروپا از قديمي ترين كارخانه روغن نباتي ايران بازديد كرد

هيات تجاري اتحاديه اروپا از قديمي ترين كارخانه روغن نباتي ايران بازديد كرد
روابط ایران و اروپا از سابقه طولانی برخوردار است. قبل از انقلاب اسلامی، همکاری‏های گسترده سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین طرفین حاکم بوده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط ایران و اتحادیه اروپا عمدتاً بر موضوعات اقتصادی و تجاری استوار شد ولی آنچه که عامل استمرار آن محسوب می‏شود پیشینه تاریخی و مزیت‏های فراوان موجود برای هر دو طرف در ایجاد ارتباط می‏باشد. به همین منظور هیأتی از مقامات اروپایی و فعالان اقتصادی در روزهای اخیر در تهران حضور یافتند تا با بررسی ظرفیت‌های موجود به افزایش همکاری‌های تجاری به ویژه در بخش محصولات کشاورزی، اهتمام ورزند.
ایران با داشتن رشد تولید ناخالص داخلی مثبت در سالهاي اخير و جمعیتی بیش از 80 میلیون نفر، بازار مناسبی جهت توليد و فروش محصولات و خدمات گوناگون مي‏باشد.
همچنين اين كشور با توجه به پتانسيل‏هاي بالا در زمينه‏هاي گوناگون اقتصادي مي‏تواند بستري مناسب براي صادرات دستاوردهاي خود خصوصاً در صنعت غذايي به اتحاديه اروپا و واردات محصولات كشورهاي عضو اين اتحاديه به داخل كشور ‏باشد. 
افزایش جمعیت و تغییرات شیوه زندگی موجب افزایش گرايش به مصرف روغن خوراکی سالم شده است. به این معنی که در این بازار رو به رشد، فرصت‏هاي مناسبي براي ايجاد ارزش افزوده براي ذينفعان مرتبط با اين كسب و كار در حال شكل‏گيري است. با نگاهی به آمارهای موجود در می‏يابیم ایران به عنوان فرصتي جهت ارائه خدمات متقابل درخصوص دانش فني، تجهیزات مربوط به روغن‏های‏خوراکی و دانه‏های روغنی برای شرکت‏های خارجی و تولید‏کنندگان داخلی بشمار مي‏آيد.
برهمین اساس هیأت تجاری اتحادیه اروپا در برنامه سفر خود از قدیمی‏ترین و يكي از بزرگترين شركت‏هاي  تولید روغن‏هاي خوراكي در ایران بازدید نمود.
پس از این بازدید "برینتون" عضو هیأت تجاری اتحادیه اروپا تصریح کرد: آنچه امروز دیدم نشانگر آن است که بعضی از ظرفیت‏های ایران از استانداردهای اروپا نیز بالاتر بوده بنابراين در خصوص بحث صادرات مي‏بايست به دنبال کشف ویژگی‏های محصولات ایرانی باشیم و این نکته مثبتی است.
"بیرالوند" مدیر عامل بزرگترین کارخانه ملی تولید روغن خوراكي ایران و صادرکننده برتر سال 1396 در معرفی این واحد تولیدی گفت: ما به عنوان دومین تولید‏کننده روغن نباتی در ایران در چند سال اخیر و با توجه به بازگشت مجدد به خانواده توسعه صنايع بهشهر، ضمن افزایش اشتغال در کشور و افزایش سهم بازار داخلی با تولید محصول با کیفیت و متنوع، توانسته‏ایم به جایگاه مناسب در كشور دست يابيم.
 همچنين اين شركت با همت پرسنل خود توانست جايگاه برتر صادرات را در اين سال از آن خود نمايد. ايشان اذعان داشتند كه اميد است با حمايت بيشتر دولت و ايجاد تسهیلات بانكي،‌ مالي و گمركي مشوق توليد و صادرات بتوانیم در مسیر صادرات گام‏های بیشتری برداریم. این صادر‏کننده برتر ادامه داد: ما در حال حاضر به کشورهای همسایه از جمله حوزه خلیج‏فارس، روسیه و برخی کشورهای دیگر صادرات داریم اما به دنبال مراودات تجاري خصوصاً در روغن‏هاي تخصصي و دانش بنيان با اتحادیه اروپا هم هستیم.
بیرالوند ضمن اشاره به هدف از همکاری با هيأت تجاری اتحادیه اروپا بیان کرد: یکی از موضوعات مورد نظر برای ايجاد و تداوم اين همكاري، مشارکت‏های تحقیقاتی است چرا که تبادل دانش و توسعه همكاري‏هاي تحقيقاتي با کشورهای اروپایی در زمینه صنعت غذا مي‏تواند فرصت‏هاي مناسب در جهت افزايش كيفيت،‌ تنوع و ايمني غذايي در آينده براي دو طرف ايجاد نمايد. وی ادامه داد: اروپایی‏ها همچنين در بحث انتقال تکنولوژی می‏توانند به ما کمک کنند چرا که مارگارين با توجه به پیشرفت در بحث روغن‏های فرموله شده و تخصصی می‏تواند قدم‏های بلندتری برای صادرات به اروپا بردارد. 
برینتون نيز اذعان داشت : تحريم‏هايي كه به ایران تحمیل گشته یادآور شرایط اقتصادی دهه ۷۰ اروپا است که در نتیجه منجر به رشد و توسعه اروپا شد. وی حمایت اروپا از برقراری ارتباط دو‌جانبه با ایران را مهم‏ترین هدف حضور این هیأت در ایران دانست

تاریخ : 1396/08/30
منبع: