همايش "هنر راهبري"

همايش "هنر راهبري"

همايش "هنر راهبري"
اولين همايش "هنر راهبري" با حضور مدير عامل گروه توسعه صنايع بهشهر آقاي الحسيني و اعضاي هيئت مديره ، معاونين، مديران ، رؤسا و كارشناسان شركت مارگارين روز پنجشنبه 98/08/30 بصورت برون سازماني برگزار گرديد. 
اين همايش با تلاوتي از آيات قرآن كريم و سرود ملي آغاز گرديد مدير عامل محترم شركت دکتر نيكخواه ضمن تشكر و قدرداني از مهمانان، مديران و رؤسا و كارشناسان، به توضيحاتي در ارتباط با "نقش و اهميت راهبري فرد و سازمان" اشاره كرد و نكاتي را در خصوص استفاده  بهينه از زمان همايش براي همكاران اشاره كرد.
يكي از مهمانان ويژه همايش راهبري شركت مارگارين مدير عامل محترم توسعه صنايع بهشهر آقاي الحسيني بود كه در ابتداي مراسم به بيان اقدامات و برنامه هاي خود در خصوص خطوط راهبري هلدينگ پرداخت.
الحسيني با بيان اينكه شركت مارگارين با توجه به سهم توليد و فروش يكي از برزگترين شركتهاي گروه محسوب مي شود كه سهم بسزائي در پيشبرد اهداف هلدينگ دارد. راهبري عالمانه در كنار شايسته سالاري و استفاده از نيروهاي داخلي يكي از هدف هاي هلدينگ در شركتهاي زير مجموعه مي باشد كه اقدامات شركت مارگارين از اين حيث قابل ستايش است. صادق الحسيني در راستاي شايسته سالاري به بيان اقدامات وبرنامه هاي خود در سازمان ها اشاره كرد كه با تشكيل كانون ارزيابي  چارچوب عملياتي آن در اختيار شركت هاي هلدينگ قرار خواهد گرفت. كليه اقدامات منابع انساني طبق مستندات و استاندارد هاي كانون ارزيابي انجام خواهد شد. ايشان با بيان نكاتي كليدي از كتاب خاطراتي از آقاي لاجوردي، هلدينگ توسعه صنايع بهشهر را بعنوان اولين هلدينگ خاورميانه از نظر اينكه راهبر و ناظر شركت هاي زير مجموعه اش باشد معرفي كرد. وي ادامه داد در دنياي امروز يكي از اصلي ترين وظايف هلدينگها رصد كردن جريان نيروي انساني در شركت هاي خود است اين به معناي دخالت مستقيم نيست بلكه نظارت بر اجراي اثربخش شايسته سالاري در سازمانهاست.
وي با بيان اينكه كليه استراتژي ها و راهبرد هاي رسيدن به آنها در هلدينگ تدوين گرديده و بزودي جهت عملياتي شدن به شركت هاي گروه ابلاغ خواهد شد. با تأكيد بر تلاش هاي كليه كاركنان شركت مارگارين ابراز اميدواري كرد كه با انتخاب اهداف درست و مسير مناسب رسيدن به آن، اين شركت جايگاهي كه شايسته نام مارگارين است را در بازار رقابتي الان كسب نمايد.ايشان دريافت ايده ها، پيشنهادات و نكته نظرات كليه مديران و كاركنان را جزء الويتهاي خود دانسته و تأكيد كرد استفاده از خرد جمعي در راستاي پياده سازي برنامه بسيار ارزشمند و مطلوب است و باعث مي شود هلدينگ شناخت بهتري از سازمان ها پيدا كند و آن ها را به جايگاهي كه هر كدام شايسته آن هستند برساند.
در ادامه آقاي پدرام طالبي طاهر سخنران(مربي) اين همايش در جايگاه حاضر شد و موضوع همايش را «تماميت» معرفي كرد كه بر اساس قانون تمامیت (Integrity) مایکل جنسن (استاد بازنشسته دانشگاه هاروارد)، هرکجا چیزی درست کار نمی‌کند تمامیت وجود ندارد. مقالات موسسه SSRN حاکی از این است که استقرار این مدل درسازمان‌ها، نه تنها Workability را بالا برده و فرصت‌های Performance را زیاد می‌کند، بلکه آمارها رشدهای ۱۰۰ تا ۴۰۰ درصدی را نشان می‌دهند!
پدرام طالبی‌طاهر گفت تجربه ما از سال‌ها آموزش تمامیت، قابلیت انطباق کامل این مدل با شرایط فرهنگی و اقتصادی کاروکسب در ایران را تایید می‌کند.كه تئوری اثباتی تمامیت را به صورت مستقیم از مایکل جنسن، در همایش راهبری موسسه EJI در کشور سنگاپور فراگرفته است. 
تجربه‌های متعدد آموزش این مفهوم به افراد و سازمان‌ها در سال‌های اخیر، این قابلیت را در زی‌نو ایجاد کرده‌است که این مدل را به شکل صحیح‌ و بسیار موثری انتقال دهد.در ادامه گفت قانون تماميت (Integrity)يكي از پايه هاي راهبري است و رويكرد ذهن مبتدي يكي از پيش نيازهاي بكارگيري قانون تماميت است وقتي ذهن مبتدي نباشد موقعيت هاي مختلفي را تكراري مي بينيم و به جايه اينكه با موقعيت هاي تازه روبرو شويم آن را همان تجربه قبلي ميدانيم.
پدرام تماميت را چنين تعريف كرد :كه كيفيت يا وضعيتي حاكي از كامل بودن و يكپارچه بودن تمام و منسجم بودن است و اين تعريف در مورد كليه جنبه هاي زندگي آدمي(انسان، اشيا، سيستم ها، سازمان و غيره) صادق است و طبق تعريف، ميتوان تماميت انسان را تنها در كلام انسان دانست نه چيزي بيشتر و نه چيزي كمتر.پس وضعيت و كيفيتي كه كامل، يكپارچه، منسجم، تمام بود و وقتي موضوع انسان است فقط در مورد كلام انسان است و اينجاست كه حرمت كلام به ميان مي آيد اين درواقع همان قانون تماميت است و شناخت اين در هرموقعيت باعث راهبري بودن انسان مي شود در مورد سازمانها هم همينطور است. درواقع مطالعه در مورد تجربه‌ی کارکنان بسیاری از سازمانهاي  بزرگ دنیا نشان می‌دهد که ارتباط مستقیمی بین فرهنگ سازمانی و عملکرد و نگهداشت کارکنان وجود دارد. همچنین شواهدی در مورد ارتباط بین سودآوری شرکت و فرهنگ نیز بدست آمده است. هرچه فرهنگ شرکت به سمت تعالی حرکت کند و نمود آن در سازمان بیشتر باشد، انگیزه و تعهد به سازمان در کارکنان افزایش می‌یابد. واضح است که فرهنگ سازمان باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد و مولفه‌ی مهم در ایجاد و تعریف فرهنگ، بر اساس این مطالعه، راهبری است.
دقیقا همان جوابی است که مدیران سازمانها در پاسخ به این سوال داده‌اند. آن‌ها معتقدند هر فرد می‌تواند راهبر باشد و تنها با راهبری است که می‌توان در مسیر توسعه‌ی خود و سازمان قدم گذاشت. سازمانها کارمندان را به قدم گذاشتن در مسیر راهبری، از عامل بودن تا تعهد به چیزی فراتر از خود تشویق می‌کنند. رهبران اين سازمانها  نگاهی فراتر از ارائه‌ی خدمات و تسهیلات برای کارکنان سازمان خود دارند و تلاش می‌کنند با کمک کارکنان محیطی را فراهم کنند که آن‌ها در آن احساس ارزشمند بودن کنند و از کار خود نهایت لذت را ببرند. از همین رو "کار با حال خوش" یکی از ارزش‌های اين سازمان هاست. 
با اتمام وقت اول همايش پذيرايي از مهمانان و پرسنل در روف گاردن مؤسسه انجام شد و از ساعت 11:30 الي 13:30 وقت دوم همايش شروع شد كه در وقت دوم نيز پدرام طالبي به تكميل مباحث مربوط به قانون تماميت در كلام انسان اشاره كرد كه با مشاركت مخاطبان همراه بود.
در پايان همايش دكتر نيكخواه ضمن تشكر و قدرداني از پدرام طالبي جهت ارائه مباحث بسيار جذاب و كاربردي ، از پرسنل شركت خواست كه قانون تماميت را در توسعه فردي و سازماني جدي بگيرند و آن را بعنوان يكي از اصول راهبري زندگي شخصي و شغلي خود بكار گيرند و ابراز اميدواري كرد كه برگزاري همايش هاي راهبري در شركت ادامه پيدا كند تا پرسنل بصورت كامل با مباحث مربوط به آن آشنا شوند.تاریخ : 1398/09/02
منبع: