مراسم افتتاحيه خط راه آهن حمل روغن خام شركت مارگارين

مراسم افتتاحيه خط راه آهن حمل روغن خام شركت مارگارين

مراسم افتتاحيه خط راه آهن حمل روغن خام شركت مارگارين
گزارش مراسم افتتاحيه خط راه آهن حمل روغن خام شركت مارگارين
در روز يكشنبه مورخ 97/05/07 با حضور جناب آقاي دكتر شمس مديريت محترم عامل شركت مارگارين، آقايان امامي و نيكخواه از اعضاي محترم هيات مديره، جناب آقاي مهندس عبدالحسيني معاونت محترم شركت مارگارين و جمعي از مديران و كارمندان اين شركت مراسم افتتاحيه خط حمل و نقل ريلي روغن خام شركت مارگارين برگزار شد.
همچنين در اين مراسم جناب آقاي شاكري مدير كل راه آهن جمهوري اسلامي ايران با هيأت همراه، آقاي دكتر جمالي‏‌پور فرماندار محترم شهر ري، جناب آقاي ارسي مدير شركت تعاوني حمل و نقل راه آهن جمهوري اسلامي ايران، آقاي گروسي معاون اداره كل راه آهن جمهوري اسلامي ايران، جناب آقاي ملكي عضو هيأت مديره و معاون مجامع گروه توسعه صنايع بهشهر، آقاي مهندس كشميري دبير انجمن كره گياهي ايران، مسئولين حوزه بسيج كارگري و جمعي ديگر از مسئولين حضور داشتند.
اين مراسم با پخش سرود ملي و سپس تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد آغاز گرديد.
در ادامه جناب قاي دكتر شمس مديريت محترم عامل شركت مارگارين به سخنراني پرداختند.
ايشان در بيانات خود فرمودند با توجه به شرايط كنوني كشور كه از اوايل سال جاري با اعتصابات جاده‏اي كاميون‏داران، افزايش نرخ نهاده‏ها و انرژي مواجه شديم و همچنين نا ايمن بودن جاده‌‏ها و اتفاقات جاده‏‌اي حادثه آفرين بر آن شديم كه از حمل و نقل ريلي استفاده نماييم.
مارگارين به عنوان اولين توليد كننده روغن گياهي در ايران، نقش اساسي و استراتژيك در تأمين اين كالاي مصرفي خانوار ايراني دارد و همچنين عهده‏دار مسئوليت اجتماعي، اقتصادي و امنيت غذاي بسزايي در اين حوزه مي‏باشد. لذا بايستي در شرايط مختلف تصميماتي اتخاذ كرد كه همواره اين خطوط توليد و تأمين بتونه فعاليتش را به خوبي ادامه دهد. از آنجايي كه ما بطور متوسط سالانه بيش از 150هزار تن روغن خام از مبادي ورودي كشور  به شركت مارگارين را داشته‏ايم و همانطور كه مي‏دانيد ظرفيت حمل و نقل جاده‏اي ايمن و قابل مديريت در اين حوزه زياد نيست لذا بر آن شديم از ظرفيت ريلي براي حمل روغن خام به مارگارين استفاده كنيم. 
در اين راستا و با برگزاري جلسات متعدد با مديران ارشد  شركت راه آهن جمهوري اسلامي ايران و استقبال و حمايت اين عزيزان از اين طرح مقدمات انجام اين كار آغاز گرديد و ظرف مدت 3 ماه با جلسات مستمر و مجدانه در حوزه تهران، بندر امام خميني، بندر عباس و بندر اميرآباد توافقاتي صورت پذيرفت. علي رغم محدوديت‏هايي كه در كوتاه مدت در مقوله حمل ونقل وجود داشت، به لطف خدا و تلاش تمام وقت عزيزان در شركت راه آهن شستشو و آماده سازي واگن‏هاي حمل روغن خام انجام گرديد. طبيعتاً راه‌‏اندازي چنين پروسه‏‌هايي كه حداقل نياز به 170 واگن براي حمل كامل داشته است بسيار مهم و زمانبر بود. براي شركت مارگارين شروع اين امر بسيار مهم بود به همين دليل با 4 واگن كه به استاندارد لازم از لحاظ بهداشتي رسيد كار را شروع كرديم. در اينجا جا دارد از تمامي دوستاني كه در حوزه راه آهن با ما همكاري داشتند به خصوص جناب آقاي مهندس شاكري مدير كل راه آهن جمهوري اسلامي ايران، جناب آقاي رسولي و آقاي احمدي اعضاء هيأت مديره كه دعوت ما را لبيك گفته و در جلسات ما حضور پيدا كردند و موجبات اين اقدام كه امروز شاهد آن هستيم را فراهم آوردند، تشكر نمايم.
امروز ما اولين حمل و نقل ريلي روغن با 10 واگن حمل را افتتاح مي‏نماييم. در گام بعدي 20 واگن ديگر پس از شستشو و رسيدن به استانداردهاي لازم وارد اين خطوط خواهند شد. 
ايشان در پايان از تلاش بي‏شائبه همگي دست اندركاران و مسئولين كه در اين امر مهم شركت مارگارين را ياري رساندند قدرداني نموده و از خداوند منان براي ايشان توفيق روز افزون خواستار شدند.
در ادامه اين مراسم جناب آقاي شاكري مدير كل راه آهن جمهوري اسلامي ايران ضمن خير مقدم به مدوعين حاضر به ايراد سخنراني پرداختند. ايشان فرمودند امروز شاهد به ثمر رسيدن يك تصميم خردمندانه و مديريتي از جانب مسئولين محترم شركت مارگارين هستيم و نتيجه آن را يك تعامل دوستانه و مفيد دانستند كه منجر به پيش‏بيني بخش ريلي در سيستم لجستيك شركت مارگارين در حمل مواد اوليه توليدات اين شركت شد.
ايشان در پايان سخنان خود ضمن تشكر از همگي كساني كه به انجام رسيدن اين پروژه همكاري كردند بيان داشتند كه اين درخواست شركت مارگارين براي ما در راه آهن تهران موجب شد كه بتوانيم به شركت‏هايي را كه حمل محصولاتشان بالاست، توجه ويژه‏اي داشته باشيم تا در نهايت بتوانيم از ظرفيت ريلي كشور حداكثر استفاده را ببريم.
در پايان اين مراسم نيز جناب آقاي دكتر جمالي‏پور فرماندار محترم شهر ري ضمن خوشآمدگويي خدمت تمامي حضار بيان داشتند كه همانطور كه همه ما مي‏دانيم راه يكي از موضوعاتي است كه مي‏تواند سرعت توسعه اقتصادي كشور را بالا ببرد و در اين بين راه آهن به دليل صرفه اقتصادي و ايمني بيشتر بسيار با اهميت است. وي با بيان اينكه در حوزه شهرستان ري و استان تهران به دليل وجود واحدهاي صنعتي متنوع و گسترده بايد در حوزه ريل و خطوط راه آهن سرمايه‏گذاري گسترده‏اي را انجام دهيم، از اتفاق رخ داده در خصوص حمل و نقل ريلي براي شركت مارگارين استقبال نمودند.
ايشان در پايان بيان داشتند كه ايران به عنوان يكي از كشورهاي مهم منطقه از نظر ژئوپولتيك ظرفيت بسيار زيادي براي زير ساخت‏هاي صنعتي دارد . و اميد است كه با استفاده از ظرفيت‏ها و پتانسيل‏هاي موجود بتوانيم در آينده به عنوان يك كشور تأمين كننده صنعتي براي منطقه آسياي ميانه باشيم. ايشان همچنين وجود اين تفاهم‏ نامه‏‌ها بين صنعت و راه آهن را مثبت ارزيابي كرده و خواهان گسترش آن براي ساير واحدهاي صنعتي، اقتصادي و تجاري شدند.اين مراسم با حركت قطار حامل روغن، افتتاح مسير و بارگيري از واگن به كاميون حمل به پايان رسيد.

تاریخ : 1397/05/08
منبع: